Číslo projektu: 2020-1-PL01-KA204-082037
Zodpovedný riešiteľ: Family Center Poľsko – za Slovensko doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím: PhDr. Dominika Doktorová, PhD.
Riešiteľský tím zo zahraničia – Family Center Poľsko, Instituto Principe Rela Inovacao&Desenvolvimento – Portugal, Foundation Form The Promotion of Social Inclusion FOPSIM – Malta
Časové rozpätie projektu: 2020 – 2022
Finančná dotácia projektu: 12 138,- Eur
Charakteristika projektu: Projekt je zameraný na medzikultúrny pohľad na múdrosť a vzdelávanie dospelých. V každej kultúre existujú prístupy mapujúce túto oblasť a aplikujúce ju do celoživotného vzdelávania. Projekt sa zameriava na zdvihnutie povedomia o múdrosti skrz kroskulturálne vzdelávanie. Cieľom projektu je tiež umožniť partnerom rozvíjať a posilniť siete vzdelávacích organizácií a vymieňať si osvedčené prístupy, ktoré by bolo možné použiť pri vzdelávaní seniorov. Základné ciele sú: zvýšiť kompetencie pedagógov v efektívne výučbe seniorov, rozprávať sa so seniormi a porovnať si skúsenosti na nadnárodnej úrovni.
Číslo projektu: APVV-19-0166
Zodpovedný riešiteľ za spoluriešiteľské pracovisko: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Marta Vavrová, PhD., Mgr. Ivana Mirdalíková
Časové rozpätie projektu: 2020 - 2024 Finančná dotácia projektu: 114.090,- Eur
Charakteristika projektu: Cieľom projektu je vykonať analýzu estetických a morálnych emócií, porovnať ich a zvážiť potenciál kognitívneho vysvetlenia oboch typov emócií. Hlavným cieľom projektu je vyvinúť a objasniť koncepciu estetických a morálnych emócií a otestovať hypotézu, že estetické a morálne emócie sú vo svojej podstate somatickými nosičmi informácií, ktoré je možné kognitívne analyzovať, čo umožňuje dôkladnejšiu analýzu a identifikáciu základných osobných, kultúrnych, evolučných a historických determinantov subjektívnych aj interpersonálnych skúseností. Realizácia projektu pomôže vytvoriť platformu pre širšiu interdisciplinárnu vedeckú a odbornú diskusiu o hermeneutických a kognitívnych aspektoch estetických a morálnych emócií a odôvodniť kognitívny a filozofický výskum emocionality. Projekt je zameraný na podporu integrácie filozofických a ďalších vedeckých prístupov používaných pri skúmaní estetických a morálnych skúseností, niektorých ich konkrétnych typov, ako aj (prostredníctvom vyššie uvedených vybraných druhov skúseností) na komplexnejší rámec systematického a interdisciplinárneho výskumu subjektívnych a intersubjektívnych skúseností.
Publikácie:
Zoznam publikácií dostupný: APVV - 19-0166
Číslo projektu: VEGA 1/0203/20
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD.
Riešiteľský tím za FF UCM: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhDr. Zuzana Mičková, PhD., Mgr. Marta Vavrová, PhD., PhDr. Rudolf Fábry, CSc., Mgr. Kristína Mydlová.
Časové rozpätie projektu: 2020-2022
Finančná dotácia projektu: 3686 - Eur (na 2020)
Charakteristika projektu: Projekt má za cieľ psychometrické overenie (reliabilita, validita) a štandardizáciu (štandardné normy) Dotazníka situačno-motivačných faktorov alkoholového správania a modifikovanej verzie pre fajčenie (Dotazníky SMF), stanovenie skríningového kritéria (meraného Dotazníkom SMF) pre identifikáciu rizika budúceho problémového pitia alebo fajčenia na základe longitudinálneho skúmania skupiny adolescentov (odstup 2 roky). Sekundárnym cieľom je výskumné použitie Dotazníkov SMF v kontextoch rôznych vývinových problémov u adolescentov (sebapoškodzovanie, rizikové sexuálne správanie), ako súčasť kombinácie rizikových a protektívnych faktorov užívania drog (osobnostné, voľnočasové, rodinné faktory) a v iných populáciách (dospelí, adolescenti závislí od drog, vysokoškoláci, medzikultúrne porovnanie). Výsledkom realizácie projektu bude štandardizovaná spoľahlivá metodika využiteľná v klinickej, poradenskej, školskej a potenciálne v pracovno-psychologickej praxi, ale najmä v prevencii užívania drog.
Publikácie:
Zoznam publikačných výstupov je k dispozícii: VEGA 1/0203/20 - publikačné výstupy
Číslo projektu: APVV-17-0123
Zodpovedný riešiteľ: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím za FF UCM: prof. PhDr. Marek Blatný, DrSc., doc. PaedDr. Mariana Sirotová, PhD., PhDr. Dominika Doktorová, PhD., Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD., PhDr. Iveta Šefarová, PhD., Mgr. Lenka Selecká, PhD., Mgr. Ivana Václaviková, PhD., Mgr. Kristína Mydlová
Časové rozpätie projektu: 2018 - 2022
Finančná dotácia projektu: 219.402,- Eur
Charakteristika projektu: Úmyselné spôsobovanie zranení sebe samému v adolescentnej populácii je natoľko nežiadúcim a z mnohých (zdravotných i psychologických) ohľadov rizikovým správaním, že jeho skúmanie psychológmi je nevyhnutné. Doposiaľ bolo sebapoškodzovanie chápané predovšetkým ako symptóm prítomný pri niektorých psychiatrických diagnózach, prípadne pri disharmonickom vývine osobnosti, a tak sa vzťahovalo predovšetkým na klinickú populáciu. Najnovšie zistenia zo zahraničia, ako i tendencie zaznamenané v domácom prostredí však upozorňujú na skutočnosť, že v oblasti sebapoškodzovania došlo k zmenám v prevalencii, formách, účeloch, ale i viazanosti na klinické syndrómy. Aktuálnosť témy reflektuje aj najnovšia, 5. revízia Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch, ktorá v závere kapitoly "Conditions for Further Study" spomína práve problematiku nesuicidálneho sebapoškodzovania ako oblasti vyžadujúcej intenzívny výskum. Predložený projekt plánuje realizovať základný výskum, ktorý poskytne dáta týkajúce sa prevalencie sebapoškodzovania v populácii, jeho foriem a dôvodov, chápania pojmu samotnou ohrozenou skupinou, vymedzenia tohto pojmu v kontexte výskytu nových foriem a spolupôsobiacich faktorov, ako aj etablovania relevantnej metodiky na zisťovanie výskytu a špecifických súvislostí tohto javu. Neoddeliteľnou súčasťou bude sprístupnenie získaných výsledkov čo najširšiemu okruhu profesionálov, formulácia implikácií pre prípadné klinické intervencie a publikovanie výsledkov výskumu na relevantných vedeckých fórach.
Publikácie:
Zoznam publikačných výstupov je k dispozícii: APVV-17-0123 - publikačné výstupy
Číslo projektu: VEGA 1/0454/18
Zodpovedný riešiteľ: PhDr. Andrea Baranovská, PhD.
Riešiteľský tím za FF UCM: PhDr. Dominika Doktorová, PhD., PhDr. Veronika Kalivodová, PhDr. Zdenka Kumorová PhD.
Časové rozpätie projektu: 2018 - 2020
Finančná dotácia projektu: 5940,- Eur
Charakteristika projektu: Osvojovanie si cudzieho jazyka je nevyhnutnosťou, ktorú súčasná doba vyžaduje. Vzťahom a závislosťou medzi jazykom a jazykovým vedomím sa zaoberá psycholingvistika avšak v podobe a v súvislosti s anxietou sa tento jav stáva predmetom záujmu viacerých odborov, nakoľko v sebe prepája nazeranie na učenie sa materinského jazyka, osvojovanie si cudzieho jazyka - angličtiny, osobnosti dieťaťa a učiteľa, ktorý mu jazyk sprostredkúva. Aktívnu úlohu pri osvojovaní si jazyka zohrávajú rodičia, a neskôr učitelia v škole. Bolo dokázané, že procesom učenia sa stimulujú určité konkrétne oblasti v mozgu, rovnako ako sa rozvíjajú schopnosti a kompetencie osobnosti dieťaťa. Pokiaľ však v priebehu vývinu dôjde u dieťaťa k zablokovaniu, alebo k zvýšeniu miery úzkosti v súvislosti s rozprávaním, môže sa vyvinúť u neho neuróza až logofóbia. Naším zámerom je odhaliť zdroje a príčiny jej vzniku rovnako ako nástroje na jej odstraňovanie.
Publikácie:
1. AED Baranovská, A., Doktorová, D., Kalivodová, V. (2020). Zisťovanie jednotlivých osobnostných charakteristík a ich súvislosť so vznikom šikanovania na základnej škole. Pedagogica actualis XI. Trnava: UCM, 15-25.
Publikácie (za Katedru psychológie):
Zoznam publikačných výstupov je k dispozícii: APVV-17-0128 - publikačné výstupy
1. AFC Mirdalíková, I., Doktorová, D. (2020). The theory of mind in patients with psychotic disorder and its relation to executive functions. MMK 2020. Hradec Králové: Magnanimitas. 751-761.
2. ADE Mirdalíková, I., Doktorová, D. (2020). The theory of mind in patients with psychotic disorder and its relation to executive functions. GRANT journal 9(2), 44-49.
Číslo projektu: VEGA-1/0238/20
Hlavný riešiteľ: Prof. PhDr. Ivo Čermák, CSc.
Riešiteľský tím za katedru psychológie FF UCM: doc. Mgr. Radovan Šikl, PhD., Mgr. Ivana Václaviková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2020-2021
Finančná dotácia projektu: 6.492,- Eur v roku 2020
Charakteristika projektu: S využitím prístupu orálnej histórie a naratívne orientovaného autobiografického výskumu je skúmaná história slovenskej psychológie. Prostredníctvom rozhovorov s poprednými predstaviteľmi a predstaviteľkami slovenskej psychologickej obce je mapované obdobie od konca 50. rokov do konca 90. rokov minulého storočia. Korpus takto získaných narácií bude zdrojom pre porozumenie "ducha doby" (Zeitgeist), v ktorej participanti žili a tvorili. Súčasne bude možné identifikovať významy súvisiace s profesiou psychológa či s utváraním jeho profesijnej identity v danom historickom kontexte. Hlavnou intenciou výskumu teda je postihnúť vývoj slovenskej psychológie cez prizmu osobnej skúsenosti.