Medzinárodný projekt: Portugalsko-Slovensko-Poľsko-Česká republika
Zodpovedný riešiteľ za FF UCM: PhDr. Andrea Baranovská, PhD.
Riešiteľský tím za FF UCM:PhDr. Andrea Baranovská, PhD., PhDr. Dominika Doktorová, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017 - 2019
Finančná dotácia projektu: 20.012,- Eur
Charakteristika projektu: The main goal of the project is to exchange practices for effective strategies for activating, counseling and motivating parents with low key competencies for development. Specific objectives have been clearly determined and can be attained owing to the character and experience of the partnership.
The aims of the project Hybrid Stories in Adult Education is:
1. Enhancing the quality and adequacy of the offer of improving the adults’ Key Competencies
2. Supporting the equality and integration in adult education in order to ensure high quality of learning.
3. Developing the cooperation between the organizations in the area of parents’ education.
In the project, five Transnational Project Meetings have been planned every 6 months on average. One short-term course is planned to be organized during the project. The topic of the course will be Parental Key Competencies.
Publikácie:
Číslo projektu: APVV-15-0294
Zodpovedný riešiteľ za FF UCM: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím za FF UCM: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD., Mgr. Lenka Selecká, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2016 - 2018
Finančná dotácia projektu: 20.012,- Eur
Charakteristika projektu: Projekt sa zameriava na analýzu kognitívnych aspektov estetickej skúsenosti, ako aj možnosti kognitívnej explanácie vnímania krásy. Hlavným cieľom je testovanie hypotézy, že estetický zážitok je založený na percepcii kognitívne analyzovateľných informácií a možnosti identifikácie kultúrnych, evolučných a historických zdrojov štrukturujúcich estetickú skúsenosť. Realizácia projektu umožní vytvoriť podmienky pre širšiu vedeckú a odbornú diskusiu o kognitívnych aspektoch vnímania krásy a estetickej skúsenosti a o opodstatnenosti existencie kognitívnej estetiky v humanitných odboroch. Projekt je zameraný na podporu integrácie vedeckých a filozofických prístupov v skúmaní estetickej skúsenosti a vytvorenie platformy na širšie koncipovaný systematický a interdisciplinárny výskum subjektívnej skúsenosti.
Publikácie:
Zoznam publikačných výstupov je k dispozícii: APVV-15-0294 - publikačné výstupy
Číslo projektu: VEGA 1/0042/17
Zodpovedný riešiteľ: Prof. PhDr. Marek Blatný, CSc.
Riešiteľský tím:Prof. PhDr. Marek Blatný, CSc., doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD., PhDr. Andrea Baranovská, PhD., Prof. PaedDr. Ján Danek, CSc., PhDr. Dominika Doktorová, PhD., Mgr. Jana Holienková, PhD., PhDr. Jana Hubinská, PhD., PhDr. Zuzana Mičková, PhD., Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD., Mgr. Lenka Selecká, PhD., Mgr. Ivana Václaviková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017 - 2019
Finančná dotácia projektu: 29.946,- Eur
Charakteristika projektu: Projekt je zameraný na verifikovanie pôvodnej českej verzie typológie antisociálneho správania a na možnosti jej replikácie v SR. Predpokladá podobnosť novej typológie v možnosti odlíšiť skupiny adolescentov v závažnosti antisociálneho správania. Typy budú charakterizované na základe definovaných rizikových faktorov. Budú použité: dotazník SAHA a metódy zisťujúce osobnostné črty (BFI) a mieru sebakontroly (BSCS). Bude identifikovaný vplyv internálnych faktorov na antisociálne správanie, nakoľko podľa General Theory of Crime je kľúčovým faktorom pre rozvoj antisociálneho správania miera sebakontroly. Vzhľadom k predpokladanej veľkosti súboru (1000os.) je cieľom vytvoriť štrukturálny model zisťujúci interakcie medzi mierou sebakontroly, spôsobom výchovy, dispozičnými vlastnosťami a ďalšími environmentálnymi faktormi v ich vplyve na antisociálne správanie.Publikácie:
Zoznam publikačných výstupov je k dispozícii: VEGA 1/0042/17 - publikačné výstupy
Číslo projektu: KEGA 004TTU-4/2015
Zodpovedný riešiteľ: prof. Mgr. Mgr. Andrej Démuth, PhD.
Riešiteľský tím: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2015 - 2017
Finančná dotácia projektu: 1931 Eur
Charakteristika projektu: Projekt sa zameriava na analýzu kognitívnych aspektov estetickej skúsenosti, ako aj možnosti kognitívnej explanácie vnímania krásy. Hlavným cieľom je testovanie hypotézy, že estetický zážitok je založený na percepcii kognitívne analyzovateľných informácií a možnosti identifikácie kultúrnych, evolučných a historických zdrojov štrukturujúcich estetickú skúsenosť. Realizia projektu umožní vytvoriť podmienky pre širšiu vedeckú a odbornú diskusiu o kognitívnych aspektoch vnímania krásy a estetickej skúsenosti a o opodstatnenosti existencie kognitívnej estetiky v humanitných odboroch. Projekt je zameraný na podporu integrácie vedeckých a umeleckých prístupov v kultúre a vo vysokom školstve a na obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokého školstva vo forme vytvárania predpokladov na vypracovanie nových moderných vysokoškolských učebníc a didaktických prostriedkov.Číslo projektu: FPPV-10-2017
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Marta Vavrová, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Marta Vavrová, PhD., Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017
Finančná dotácia projektu: 750 Eur
Charakteristika projektu: V rámci projektu bude riešená problematika užívania alkoholu a fajčenia u dospievajúcej a dospelej populácie prostredníctvom konceptu situačno-motivačných faktorov drogového správania. Koncept, tvorba metodiky (dotazníka) na jeho meranie a prvé výskumy boli publikované v monografii (Rojková, 2016). Cieľom projektu je vydanie nadväzujúcej monografie, kde budú prezentované ďalšie výsledky týkajúce sa alkoholového správania, ale aj fajčenia, s hlavným zámerom v rámci monografie publikovať aj Dotazník situačno-motivačných faktorov alkoholového správania a jeho modifikáciu pre fajčenie spolu s užívateľskou príručkou pre odbornú verejnosť pracujúcu (najmä) s mládežou. Dotazník podľa doterajších zistení má skríningový potenciál na identifikáciu rizikovej tendencie k užívaniu alkoholu a fajčeniu, súčasťou príručky budú orientačné kritériá pre skríning.
Publikácie:
Číslo projektu: VEGA 1/0132/17
Riešiteľ za FF UCM: PhDr. Andrea Baranovská, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017 - 2019
Finančná dotácia projektu (pre hlavného riešiteľa): 5773 Eur (na rok 2017)
Charakteristika projektu: Projekt sa venuje problematike integrácie ľudí so zdravotným postihnutím do spoločnosti a kritickej analýze transformácie zariadení sociálnych služieb na základe ľudských práv, sociálnej rovnosti a sociálnej spravodlivosti. Spojenie týchto konceptov nájdeme v rôznych strategických dokumentoch na národnej aj medzinárodnej úrovni. Projekt vychádza z tézy, že kvalita sociálnych služieb je nerozlučne spojená aj s implementáciou, reálnym napĺňaním, rešpektovaním, inštitucionalizovanou ochranou a kontrolou dodržiavania ľudských práv osôb, ktorým sa poskytuje nejaká sociálna služba. Zámerom projektu je predložiť jasné vymedzenie práva na nezávislý život a súvislosti medzi pojmami sebaurčenie, autonómia, spôsobilosti so zreteľom na právo postihnutých osôb na integráciu a začlenenie do spoločnosti.
Číslo projektu: FPPV-30-2017
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Karol Kováč, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Karol Kováč, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017
Finančná dotácia projektu: 750 Eur
Charakteristika projektu: Stres je považovaný za problém v tomto storočí. V niektorých krajinách EU vypočítali, že ochorenia spôsobené stresom tvoria až 1/3 zo všetkých ochorení, čo sa odráža aj vo finančnej oblasti. V našom výskume sa zameriavame na vyšetrovanie individuálneho stresu u jednotlivcov a akým spôsobom ich stres a každodenné pracovné napätie ovplyvňuje. Zameriavame sa na meranie úrovne prežívaného stresu – psychického, fyzického – a tiež aj na stresovú odolnosť – teda ako sa človek dokáže adaptovať na stresové situácie, ktorým je vystavený. Na meranie používame metódu HRV – heart rate variability – ktorá analyzuje srdcovú frekvenciu.
Číslo projektu: FF UCM/Sel-2017
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Lenka Selecká, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Jana Holienková, PhD., Mgr. Lenka Selecká, PhD., Mgr. Ivana Václaviková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2017-2018
Finančná dotácia projektu: 700 Eur
Charakteristika projektu: Vystavenie človeka obrovskému množstvu informácií (najmä v kyberpriestore), ktoré prakticky nie je možné kriticky posúdiť, upriamuje pozornosť na v posledných rokoch rozširujúce sa tendencie vysvetľovať skutočnosti a oficiálne stanoviská autorít vždy aj niekoľkými alternatívnymi spôsobmi. Hovoríme o problematike konšpiračných teórií a ich kredibility, ktorými sa psychologická obec v poslednom období zaoberá. Konkrétne sa jedná o tendenciu dôverovať konšpiračným teóriám, pričom výskum, ktorý bude mať experimentálny dizajn, sa bude sústrediť na identifikáciu relevantných osobnostných vlastností a postojov. Žiadané finančné prostriedky budú využité na pokrytie poplatkov spojených s publikáciami vedeckých štúdií v zahraničných recenzovaných časopisoch a prezentáciou výsledkov realizovaného výskumu na zahraničnej konferencii s následnou publikáciou štúdie z konferencie.
Publikácie: