Číslo projektu: APVV-19-0166
Zodpovedný riešiteľ za spoluriešiteľské pracovisko: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Marta Vavrová, PhD., Mgr. Ivana Mirdalíková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2020 - 2024
Finančná dotácia projektu: 114.090,- Eur
Charakteristika projektu: Cieľom projektu je vykonať analýzu estetických a morálnych emócií, porovnať ich a zvážiť potenciál kognitívneho vysvetlenia oboch typov emócií. Hlavným cieľom projektu je vyvinúť a objasniť koncepciu estetických a morálnych emócií a otestovať hypotézu, že estetické a morálne emócie sú vo svojej podstate somatickými nosičmi informácií, ktoré je možné kognitívne analyzovať, čo umožňuje dôkladnejšiu analýzu a identifikáciu základných osobných, kultúrnych, evolučných a historických determinantov subjektívnych aj interpersonálnych skúseností. Realizácia projektu pomôže vytvoriť platformu pre širšiu interdisciplinárnu vedeckú a odbornú diskusiu o hermeneutických a kognitívnych aspektoch estetických a morálnych emócií a odôvodniť kognitívny a filozofický výskum emocionality. Projekt je zameraný na podporu integrácie filozofických a ďalších vedeckých prístupov používaných pri skúmaní estetických a morálnych skúseností, niektorých ich konkrétnych typov, ako aj (prostredníctvom vyššie uvedených vybraných druhov skúseností) na komplexnejší rámec systematického a interdisciplinárneho výskumu subjektívnych a intersubjektívnych skúseností.
Publikácie:
Zoznam publikácií dostupný: APVV - 19-0166
Číslo projektu: VEGA 1/0178/24
Zodpovedný riešiteľ za spoluriešiteľské pracovisko: Mgr. Marta Górna, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Marta Górna, PhD., Mgr. et Bc. Rojková Zuzana PhD., PhDr. Zuzana Mičková, PhD., Mgr. Ivana Mirdalíková, PhD. , PhDr. Iveta Šefarová, PhD., Mgr. Lucia Viteková, PhD., Mgr. Patrícia Slebodová, Mgr. Mária Giertlová, Mgr. Jakub Ladecký
Časové rozpätie projektu: 2024 - 2026
Finančná dotácia projektu: 4.500,- Eur
Charakteristika projektu: Projekt je zameraný na exploráciu vybraných psychologických konštruktov u jednotlivcov s tetanickým syndrómom. Cieľom je navrhnúť model reprezentujúci holistický obraz o psychologických aspektoch syndrómu vysvetľujúci prepojenia (kauzálne, asociačné, či iné) symptomatológie, aspektov prežívania, osobnostných štruktúr, kvality života, subjektívnej pohody a zvládacích stratégií uplatnením zmiešaného kvalitatívno-kvantitatívneho výskumného plánu. Získané poznatky prispejú k psychologickej diagnostike a k zlepšeniu psychologickej intervencie, ktorou možno priaznivo modifikovať klinický obraz (smerom k latentnej forme), ktorý je pri tetanickom syndróme výrazne determinovaný stresom a psychologickými korelátmi.
Publikácie:
Zoznam publikácií dostupný:
Číslo projektu: APVV-23-0181
Zodpovedný riešiteľ za spoluriešiteľské pracovisko: doc. PhDr. Slávka Démuthová, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD., Mgr. Iveta Šefarová, PhD., Mgr. Ivana Václaviková, PhD., Mgr. Ivana Mirdalíková, PhD., Mgr. Lucia Viteková, PhD., Mgr. Claudia Misofová
Časové rozpätie projektu: 2024 - 2028
Finančná dotácia projektu: 199.964,- Eur
Charakteristika projektu: Sebapoškodzovanie v adolescencii nadobudlo pandemický charakter (postihuje 45,5% adolescentov na Slovensku) s vážnymi rizikami v psychickej aj somatickej oblasti (štvrtina adolescentov udáva v histórii sebapoškodzovania tentamen suicidii). Charakter ťažkostí spojených so sebapoškodzovaním; skutočnosť, že býva často pred najbližšími utajované ako i jeho tabuizácia v spoločnosti výrazne obmedzujú možnosti vyhľadania pomoci zo strany zasiahnutých adolescentov. Potrebnú odbornú pomoc a intervenciu však významne obmedzujú dve skutočnosti – absencia údajov o dôležitých klinických súvislostiach sebapoškodzovania a etické/právne limity poskytovania intervencie neplnoletým jedincom. Predkladaný projekt má za cieľ poskytnúť chýbajúce údaje o 1/ psychických ťažkostiach/komplikáciách sprevádzajúcich sebapoškodzujúce správanie a 2/ možnostiach/limitoch poskytovania starostlivosti adolescentom v rámci existujúcej slovenskej a európskej legislatívy. Podrobnou analýzou dát získaných od klinických, školských, poradenských psychológov a od adolescentov bude možné sprostredkovať údaje o najčastejších psychických ťažkostiach, komplikáciách, resp. poruchách sprevádzajúcich sebapoškodzovanie ako aj o charaktere ich vzťahu k sebapoškodzovaniu. Poskytnutie týchto informácií prispeje k tvoriacej sa poznatkovej základni problematiky (reagovanie na svetovú výzvu Americkej psychologickej asociácie), sprístupní dôležité dáta praktikom, prispeje k lepšiemu porozumeniu tohto vysoko rizikového správania a nastaveniu účinnejšej intervencie a prevencie. Analýza a následná interpretácia právnych rámcov platnej slovenskej a európskej legislatívy a relevantných dokumentov (etické kódexy) poskytne profesionálom praktický návod pre možnosti postupu v jednotlivých prípadoch, čím sa odstránia početné bariéry poskytovania pomoci zo strany psychológov. Plánované výstupy zabezpečujú vizibilitu výsledkov nielen vo vedeckej oblasti, ale priamo počítajú s poskytnutím a distribúciou pokladov pre praktikov.
Publikácie:
Zoznam publikácií dostupný:
Číslo projektu: BIN SGS02_2021_002
Zodpovedný riešiteľ: PaedDr. Timea Šebeň Zaťková, PhD.
Riešiteľský tím: Sirotová Mariana, Michvocíková Veronika, Olvecký, Hosťovecký, Jurinová, PhDr. Doktorová Dominika, Siantová Gabriela, Neslušanová Anna, Schmidtová Martina; Kurajda Lukáš, Vyskočová Barbora, Šolcová (Partner 2), Mrs. Tokovska (Donor Project Partner)
Časové rozpätie projektu: 2022 - 2024
Finančná dotácia projektu: 156.366,- Eur
Charakteristika projektu: Projekt je orientovaný na oblasť vysokoškolskej pedagogiky so zameraním na propagáciu a implementáciu problematiky aktívneho inteligentného starnutia medzi rôznymi vekovými kategóriami edukantov navštevujúcich univerzity. Hlavný dôraz je kladený na sprostredkovanie a implementáciu konceptu verejnoprospešných technológií v edukačnom procese, ktorý sa člení do oblastí zlepšovania vedomostí a zručností: inteligentná domácnosť; bezpečná komunikácia; technológie pre nezávislý život. Aktivity projektu povedú k realizácií edukačných aktivít v oblasti aktívneho inteligentného starnutia, k rozvoju a implementácii inovatívnych učebných osnov a metodík pre cieľové skupiny, vedeckých štúdií a iných publikácií.
Publikácie:
Číslo projektu: KEGA 003UCM-4/2023
Zodpovedný riešiteľ: prof. PhDr. Mgr. Jana Levická, PhD.
Riešiteľský tím za UCM: Mgr. Martin Gál, PhD., PhDr. Zuzana Mičková, PhD., Mgr. Michaela Vaceková, Mgr. Erika Ochabová, PaedDr. Monika Orliková, PhD., doc. PhDr. Oľga Bočáková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2023-2025
Finančná dotácia projektu: ,- Eur
Charakteristika projektu: Sociálno-právna ochrana detí je najnáročnejšou oblasťou sociálnej práce. Cieľom praktickej realizácie jej opatrení je ochraňovať práva a právom chránené záujmy dieťaťa, s prihliadnutím na najlepší záujem dieťaťa tak, aby neprišlo k narušeniu jeho zdravého psycho-sociálneho a fyzického vývinu. Náročnosť výkonu praxe v tejto oblasti je daná nielen požiadavkou teoretického poznania zo sociálnej práce, psychológie či práva, ale aj potrebou rýchleho konania postaveného na kritickom zhodnotení každej posudzovanej situácie. Bazálnou súčasťou pregraduálnej prípravy sociálnych pracovníkov a pracovníčok preto musí byť primeraná miera aplikácie teoretických poznatkov do riešenia vybraných životných situácií detí a ich rodín. Hlavným cieľom projektu je vypracovanie vysokoškolskej učebnice, ktorá bude obsahovať všetky významné problémové okruhy, ktoré v svojej praxi riešia sociálne pracovníčky a pracovníci. Základom pre tvorbu štruktúry a obsahu učebnice budú výsledky nami realizovaného aplikovaného kombinovaného výskumu, prostredníctvom ktorého chceme získať aktuálne požiadavky praxe na teoretické poznatky, praktické kompetencie a zručnosti pre výkon sociálno-právnej ochrany. Každá téma bude doplnená o úlohy a cvičenia, ktoré budú zamerané na posilnenie kritického a interdisciplinárneho myslenia, a tiež rýchleho rozhodovania. Učebnicu plánujeme pripraviť v printovej aj elektronickej podobe. Elektronická verzia bude rozšírená o aktuálne platné legislatívne ustanovenia, s ktorými sa sociálne pracovníčky a pracovníci denne stretávajú pri výkone svojej práce. Pri zmene legislatívy sa v elektronickej učebnici upravia tie oblasti, ktorých sa zmena bude týkať. Printová učebnica bude obsahovať teoretické objasnenie jednotlivých problémových okruhov a už spomínané úlohy a cvičenia.
Publikácie:
Číslo projektu: FPPV-60-2024
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Alexandra Hudáková
Riešiteľský tím: Mgr. Jakub Ladecký
Časové rozpätie projektu: 2024
Finančná dotácia projektu: 1200€
Charakteristika projektu: Na základe predcházajúcej práce (Hudáková & Ladecký, 2023) sme identifikovali absenciu dostatočne obsiahleho a z hľadiska psychometrických kvalít overeného meracieho nástroja, ktorý by bol schopný zachytiť online rizikové správanie adolescentov a mladých dospelých. Za cieľ projektu preto stanovujeme konštrukciu takejto teoreticky ukotvenej metodiky, overenie jej obsahovej validity odborníkmi v danej oblasti a jej aplikáciu v rámci pilotnej štúdie.
Číslo projektu: FPPV-64-2024
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Ivana Mirdalíková, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Ivana Mirdalíková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2024
Finančná dotácia projektu: 3000€
Charakteristika projektu: V priebehu celého života si vytvárame predstavy o fungovaní našej psychiky. Na základe svojich predstáv sme schopní porozumieť tomu, čo sa asi deje v mysli druhých ľudí. Schopnosť správne porozumieť zámerom druhých jedincov je mimoriadne dôležitá pre úspešnú sociálnu interakciu, v ktorej sa denne nachádzame. Schopnosť pripisovať sebe a druhým ľuďom mentálne stavy (mentálne stavy nie sú voľne pozorovateľné, ale sú príčinou nášho konania) nazývame teória mysle. Túto schopnosť používame aj pri odhade skrytých úmyslov, ktoré nie sú v reči priamo vyjadrené. Taktiež je používaná pri klamstvách, či predpovedí následkov správania. Klamanie, spriadanie príbehov, podvádzanie, predstavovanie či zdieľanie humoru a používanie neverbálnych gest môže byť dosiahnuté iba ak je prítomná teória mysle. Teória mysle sa považuje za základ ľudskej schopnosti odčítať duševný stav iného jedinca. Stojí za schopnosťou vysvetľovať a predpovedať naše správanie, ale aj správanie ľudí okolo nás. Ľudskí jedinci sa líšia v miere, v akej sú schopní ju uplatňovať. Narušená schopnosť uplatňovať teóriu mysle sa spája najmä s poruchami autistického spektra. Výskumy však odkazujú na to, že deficit nemusí byť nutne špecifický len pre autizmus, ale vyskytuje sa aj pri psychotických ochoreniach rôznej diagnózy a poruchách nálady. Predkladaný projekt sa zaoberá skúmaním prítomnosti teórie mysle a emócií. Na to, aby sme mohli skúmať prítomnosť teóriu mysle, potrebujeme momentálne viacero metód. V našich podmienkach doposiaľ neexistuje komplexná metóda, ktorá by zachytávala všetky potrebné zložky. Vzhľadom k tomu, že výskumy zamerané na teóriu mysle u nás absentujú, je cieľom vytvoriť po doterajších výskumných skúsenostiach testovú batériu, ktorá bude validná, a teda reálne použiteľná pre našu populáciu a bude schopná komplexne posúdiť stav sociálnej kognície vrátane emócií a kognitívneho štýlu jedinca. Za pomoci fondu pre podporu výskumu sa nám už podarilo zostaviť komplexnú testovú batériu. V tejto fáze projektu, by sme sa chceli zamerať na postvýskumnú činnosť a to implementáciu do praxe, validizáciu, či publikácie našej výskumnej činnosti. Realizácia projektu má v prípade jeho podpory potenciál vytvoriť komplexnú testovú batériu, ktorá by bola v našich podmienkách ojedinelá a potrebná.
Číslo projektu: FPPV-61-2024
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Dominika Kurajda, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Dominika Kurajda, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2024
Finančná dotácia projektu: 3000€
Charakteristika projektu: Exekutívne funkcie zohrávajú významnú rolu v procese plánovania a riešenia problémov, preto je ich prepojenie s pojmom prokrastinácia veľmi významné. Na druhej strane je veľmi významné prepojenie akademickej prokrastinácie a problematického používania internetu. Napriek aktuálnosti tejto problematiky nie je dostatočne preskúmané, ako miera problematického užívania internetu, či jednotlivé exekutívne funkciepredikujú výskyt prokrastinácie u študentov. V predkladanom výskumnom projekte sa zameriame na analýzu vybraných prediktorov akademickej prokrastinácie, rovnako budeme skúmať, či tieto prediktory boli spájané s aktívnou alebo pasívnou prokrastináciou. Hlavným cieľom predkladaného projektu bude identifikácia konkrétnych exekutívnych funkcií, ich miery, mieru problematického používania internetu a dopad týchto premenných na prokrastinačné správanie v reprezentatívnej vzorke adolescentov. Projekt môže priniesť nové poznatky, ktorými by sa dalo predísť prokrastinačnému správaniu, či problematickému užívaniu internetu u študentov nie len vysokých, ale aj stredných škôl. Výskum je pokračovaním pilotného výskumu, ktorý bol uskutočnený v rámci projektu FPPV-33-2022 („Prediktívny význam vybraných exekutívnych funkcií a problematického užívania internetu pre identifikáciu aktívnej a pasívnej prokrastinácie v období adolescencie “).
Číslo projektu: FPPV-63-2024
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Lucia Viteková, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Lucia Viteková, PhD.
Časové rozpätie projektu: 2024
Finančná dotácia projektu: 3000€
Charakteristika projektu: Problematika kritického myslenia, v rámci ktorej čerpajú vedci a akademici prevažne z kognitívnej psychológie, je v tuzemskom výskume riešená najmä na poli pedagogických disciplín. Zároveň, je len veľmi obmedzený počet dostupných a na slovenskú populáciu štandardizovaných metód, ktoré by mohli byť použiteľné pre posúdenie úrovne kritického myslenia a súvisiacich myšlienkových operácií ako napr. vyvodzovanie záverov, rozpoznávanie predpokladov, dedukcia, interpretácia, hodnotenie argumentov, .. a pod. Dôležitosť výskumu kritického myslenia u vysokoškolských študentov je spojená s niekoľkými dôležitými aspektmi od samostatného riešenia problémov, zlepšenia kvality učenia až po prípravu na profesijnú kariéru. V niekoľkých krajinách sú dotazníky zisťujúce úroveň kritického myslenia súčasťou prijímacích skúšok a pohovorov na univerzitu. Preto by výskum kritického myslenia u vysokoškolských študentov mohol skúmať, ako sa tieto schopnosti vyvíjajú v priebehu štúdia, aký vplyv majú na akademický výkon a následne na kariérny úspech. Identifikovanie efektívnych metód a programov na podporu kritického myslenia by mohlo prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania na UCM a príprave študentov na výzvy moderného pracovného trhu.
Číslo projektu: FPPV-62-2024
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Jakub Ladecký
Riešiteľský tím: Mgr. Alexandra Hudáková
Časové rozpätie projektu: 2024
Finančná dotácia projektu: 2000€
Charakteristika projektu: Projekt sa zameriava na preskúmanie a verifikáciu vzťahov medzi ťažkosťami v emočnej regulácii a odlišnými aspektmi psychopatológie, ako sú úzkosť a depresia. Projekt tiež skúma stratégie emočnej regulácie v kontexte rôznych kultúr a socio-demografických faktorov. Výskum sa venuje konceptu regulácie emócií v kontexte emočne flexibilného vyjadrovania emócií. V rámci metodiky výskumu sa používajú inovatívne nástroje na meranie emočnej regulácie a psychopatologických symptómov, vrátane škál FREE, PHQ-9, GAD-7 a DERS-18. Výsledky projektu majú priamo nadväzovať na tému dizertačnej práce „emočná flexibilita ako transdiagnostický determinant emočných porúch“ a prispejú k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja v oblasti duševného zdravia.